Rok 2013 przyniósł kilka znaczących zmian w rozliczaniu się z fiskusem. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który nie posiada własnego działu księgowego lub nie współpracuje z biurem rachunkowym to warto się z nimi jak najszybciej zapoznać. Poniżej postaramy się przedstawić kilka najistotniejszych zmian o których warto wiedzieć.
Pierwsza podstawowa zmiana dotyczmy rozliczania się z podatku VAT w przypadku kiedy jesteśmy małym podatnikiem to znaczy nasza roczna sprzedaż nie przekracza pewnego ustalonego w przepisach pułapu. Jeśli mamy przedsiębiorstwo usługowe to pewnie możemy otrzymać status małego podatnika. Jeśli to się powiedzie to będziemy uprawnieni do kasowego rozliczania podatku.
Co oznacza kasowe rozliczenie podatku?
Dotychczas każdy rozliczał się memoriałowo. Oznaczało to, że w chwili wystawienia faktury VAT powstawał obowiązek podatkowy. Niezależnie od tego czy faktura została opłacona czy nie my musieliśmy zapłacić odpowiedni podatek. Oznaczało to w szczególnych przypadkach zaciąganie pożyczek tylko dlatego, że nie otrzymaliśmy jeszcze płatności.
Od roku 2013 dostępna jest również metoda kasowa. Na początku warto zauważyć, że dobre biuro rachunkowe z Poznania prawdopodobnie nakłaniałoby nas na przejście właśnie na nią. Metoda kasowa odznacza się tym, że podatek VAT rozliczany jest dopiero w momencie zaksięgowania płatności za daną fakturę. Każdy kto ma problem z płatnościami powinien szybko to docenić.
Dodatkowo dzięki zmianom jakie powstały możliwe będzie szybsze zaliczania niezapłaconych faktur do tzw. „złych długów” co również powinno poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa. Reasumując, zmiany jakie weszły od stycznia 2013 roku pozwalają małym płatnikom nie tylko rozliczać się kwartalnie z podatku VAT ale również zyskać kilka dodatkowych atutów.
Zmiana ta jest jednak mało przyjemna dla wszystkich biur rachunkowych. Teraz, kiedy prowadzić one będą księgowość wspomnianego małego podatnika otrzymają dodatkowe obowiązki. Oprócz fakturowania sprzedaży i kosztów muszą teraz monitorować status płatności. Tylko w ten sposób możliwe będzie prawidłowe ustalenie kwoty podatku za dany okres. Przyczynić się to może do wzrostu opłat za tego typu usługi. Oczywiście jeśli ktoś księgowość prowadzi samodzielnie to prawdopodobnie bezpośrednie koszty nie wzrosną, jednak na rozliczenie z fiskusem trzeba będzie poświęcić więcej czasu.