Mały biznes, ale biznes

0
149
Rate this post

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na zrobienie odważnego kroku i założenie niewielkiej (często jednoosobowej) działalności gospodarczej. Względnie bezpieczna praca na etacie dla wielu osób jest zbyt mało rozwojowa i satysfakcjonująca. Bodźcem do odejścia od pracodawcy bywa też atmosfera niezdrowej rywalizacji w firmie, niszcząca presja czy brak szacunku ze strony przełożonych.
Przyszłość małych firm

Jednak główną motywacją do otworzenia własnej firmy, ważniejszą od wizji zysków, jest chęć robienia tego, co się naprawdę lubi. Praca na etacie rzadko daje pełnię zadowolenia. Rozkręcając własny biznes zyskujemy wartość bezcenną – niezależność i swobodę w podejmowaniu decyzji. Jest też naturalnie obawa, że nie damy rady oraz blokująca świadomość, że za zobowiązania firmy odpowiadamy majątkiem swoim i swojej rodziny. Niejednego przerażeniem napawają formalności, od których nie sposób uciec. Tymczasem okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. W internecie znaleźć możemy opracowany przez specjalistów, wygodny, przejrzysty i prosty w obsłudze program do faktur i nie tylko – w sieci możemy uzyska fachowe porady na temat wszelkich spraw związanych z rozliczaniem kosztów firmy.
Kto nie ryzykuje ten nie ma

Niektórzy uważają, że podjęcie własnej działalności jest opłacalne tylko, gdy mamy dużą firmę i zatrudniamy ludzi, którzy na nią zarabiają. Nie jest to słuszne mniemanie. Otworzenie nawet jednoosobowej działalności ma sens, jeśli dzięki temu możemy robić to, co kochamy i w czym jesteśmy najlepsi. Na ten krok decydują się coraz częściej młodzi ludzie, którzy albo nie mogą znaleźć odpowiedniej pracy, albo czują się niedoceniani przez szefa. Własne pomysły realizują też starsze osoby, które wcześniej odchodzą na emeryturę, ale mają w sobie na tyle duże pokłady energii, że chcą kontynuować zawodową karierę i spełniać swoje marzenia. Są też tacy, którzy obawiając się ryzyka i podjęcia nieodwracalnych decyzji, próbują łączyć pracę na etacie z prowadzeniem własnej firmy. Wymaga to jednak nieprzeciętnych zdolności organizacyjnych. Praca na własny rachunek to oczywiście nie lada wyzwanie. Nawet prowadzenie niewielkiej firmy wymaga stałego, stuprocentowego zaangażowania, jednak ci, którzy postanowili spróbować, zaznaczają, że poświęcenie jest warte zachodu, bowiem daje nieopisaną satysfakcję.